Vznikl vám nedoplatek?
Představte si situaci, koupili jste si byt, ve kterém před vámi bydlel šetřivý starý pán, šetřil, kde se dalo. Vodu z vany používal na splachování WC, topení stahoval na nižší teplotu, i když odcházel do obchodu a topil jen v jednom pokoji. Byt po něm zdědil někdo z potomků a ten vám byt prodal. Ale vy jste si nechali výši nájmu, která odpovídala spotřebě vody, elektrické energie a tepla podle starého pána a vůbec jste neměli přehled o vaší spotřebě. No a když přišlo roční vyúčtování nákladů, byl na bytě nedoplatek dvacet tisíc. Jenže, kde vzít tolik peněz? Máte několik možností a rozhodně není třeba propadat panice.
Nejideálnějším řešením je domluvit se s výborem Společenství na splátkách. Na zaplacení nedoplatku máte ze zákona čtyři měsíce. Za čtyři měsíce se dá něco odkládat a našetřit. Po čtyřech měsících splatíte část nedoplatku a podle velikosti zbytku nedoplatku se můžete domluvit na splátkách. Pokud výbor uvidí, že se snažíte, jistě vám vyjde vstříc. Můžete se také domluvit s výborem, zdali by se kolem domu nenašly nějaké práce, které byste mohli odpracovat v rámci Dohody o provedení práce a tím byste si nějakou tu korunu mohli přivydělat. Důležité ale je, abyste si nechali zvednout zálohy na nájem, jinak se do stejného nebo spíš ještě většího problému dostanete příští rok znova.
Pokud se s výborem nedomluvíte na splátky, nezbývá vám než navštívit banku a vzít si půjčku. Tahle možnosti už je bohužel s příplatkem za úroky. Zaplatíte víc než si půjčíte a pokud se vám nějaký měsíc nepodaří splátku zaplatit, máte zaděláno na problémy. A pokud se problém přenese do dalších měsíců, jste v registru neplatičů rychlostí blesku. A být jednou v registru, to je potom problém s hypotékou bez registru už navždy.
Pokud vám někde vznikne nedoplatek, snažte se vždy domluvit si splátkový kalendář. Dřív než se uvážete k půjčkám a hypotékám.