Součástí rekonstrukce bytu bývá i kotvení do Ytongu
Ytong se stal jedním ze synonym modernizace rodinných domů a městských bytů. Představte si kupříkladu situaci, že jste právě zdědili byt po babičce, a že máte volné ruce k jeho rozsáhlé rekonstrukci. Bytová jádra v původním stavu bývají zhotovena z umakartu nebo z dřevotřísky, týká se to zejména příček mezi kuchyní a koupelnou či toaletou, kde se za socialismu nepočítalo s vyzdíváním příček, protože postavit ji z dřevotřísky bylo mnohem snazší. A zejména výrazně levnější. V první řadě buďte rádi, že máte vlastní střechu nad hlavou, a že jste byt zdědili, protože mnoho lidí dnes bydlí v pronajatých prostorách, v nichž si nemohou dovolit prakticky žádné stavební úpravy, Vy si je naopak dovolit můžete, a tak se pusťte do práce.
Začněte elektroinstalací – jestliže se v bytě nachází ještě starý typ elektroinstalace s hliníkovými vodiči, bývá to obvykle důvod k jejich výměně za vodiče v mědi. Elektrikář vám maximálně může navrhnout výměnu pouze zásuvkového okruhu, ale při jedné „špíně“ se vyplatí vyměnit elektroinstalaci komplet.
Pokračujte demolicí starého jádra – jakmile bude elektroinstalace schopna bezpečně napájet elektrická nářadí, pokračujte ve vybourání starého bytového jádra a nahraďte jej novým. V úvodu článku padla zmínka o Ytongu, ten je pro tyto účely naprosto ideální. Velmi dobře se řeže pilou na dřevo a brousí smirkovým papírem nebo rašplí a během pár hodin máte vystavěnou příčku. Jakmile vytvrdne spojovací lepidlo či tmel, můžete se pustit do natahování fasádního štuku a na závěr do kotvení do Ytongu, tedy jinými slovy ukotvení zavěšených předmětů, což bývá v bytových jádrech případ kuchyňských linek, umyvadel, sprchových koutů, rohových van, toalet apod.
Kotvení do Ytongu https://www.spiralanksys.com/aplikace_podklady.html byste měli použít takové, aby nedošlo k jeho vytržení a zřícení zavěšené konstrukce, právě proto se tu nasazují speciální kotvící systémy, které počítají s tím, že Ytong je měkký a lehký, a že má i jiné mechanické a pevnostní vlastnosti, než cihly či tvárnice.